AKYAKA

Diğer Bilgiler

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi    

Akyaka’nın içinde bulunduğu Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi zengin bitki ve hayvan varlığı ile çevrebilim yönünden oldukça önemli kabul ediliyor. Ege ve Akdeniz’in bitki örtüsü özelliklerini birlikte barındıran bölge bol makilik ve zeytinlik alana sahip. Bölgedeki Kızılçam  (Pinus brutia) ve Günlük ormanları (Liquidambar orientalis) büyük bir değer taşıyor. Karaçam, fıstık, sedir ve ardıç gibi iğneli ağaçlar ve meşe türü ağaçlar ile yer yer sandal, piren, akçakesme, defne, çitlembik, keçiboynuzu gibi ağaçlar ve ağaççıklar var.  

Kuş Atlas Çalışması ve Kuş Gözlemi

Bölge hayvan varlığı açısından da oldukça zengin. Hemen hemen her kesimde üveyik, bıldırcın, tahtalı keklik, karabatak, balıkçıl, çobanaldatan, kırlangıç, ağaçkakan, sığırcık, karatavuk, bataklık, karga, çaylak, çil, yaban ördeği, yaban kazı, dağ serçesi, kartal, şahin, atmaca ve baykuş bulunuyor. Bölgenin barındırdığı kuş türleri açısından potansiyeli yüksek. “Akyaka Havzası Kuş Atlas” çalışması bu nedenle başlatıldı. Bu çalışma özellikle kuş gözlem meraklılarına ışık tutuyor. Kuş gözlemcileri bölgede göçmen kuşların dışında, hangi kuş türlerinin ürediğini ve görülebileceğini bu yolla öğreniyor.

Akçapınar Leylek Köyü

Binlerce yıldır Afrika ile Gökova arasında mekik dokuyan leylekler barınma, yumurtlama ve kuluçka döneminde Akyaka beldesindeki Akçapınar Köyü'nü kullanıyor. Doğaseverler leyleklerin korunması ve sayılarının artması için kolları sıvadı. UNESCO bünyesindeki Doğayı Koruyalım Fonu'nca desteklenen Bio-Gökova ana  projesine “Akçapınar Leylek Köyü” projesi de dahil edildi.

Akdeniz Foku ve Lutra Lutra

Bölgenin kıyıları da deniz hayvanlarının varlığı açısından zengin. Yöre sularındaki çok çeşitli balık türleri ile diğer deniz ürünlerinin (ahtapot, istakoz, karavide) hepsi kıyılarda da bulunuyor. Akdeniz foku (Monachus monachus), Kum köpekbalığı (Carcharinus plumbeus) ve Yunus balığı dâhil nadir ve zengin deniz hayvanlarının yanında sucul ekosistemlerde yaşayan su samuru (Lutra lutra) gibi ender türler de vardır. 

Akyaka Mimarisi

 

Akyaka denildiğinde akla ilk gelen, Nail Çakırhan’ın öncülüğünde yerleşerek yaygınlaşan ve begonvillerle ayrı bir görünüme kavuşan ahşap ağırlıklı mimarisidir. Akyaka evleri son derece özel yapıtlardır. Ulalı usta sanatçı Nail Çakırhan (1910-2008), Ula'nın eski evlerini örnek alarak, günümüzün modern mimarisi ile birleştirip, Akyaka'ya özgü bir mimari doku oluşturdu. Mimarlık eğitimi almamasına karşın, geleneksel mimarinin Akyaka’daki ilk örneği olarak kendi evini yaptı ve bu çalışmasıyla Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Yöre insanının sosyal ve ekonomik yaşantısının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılan bu evler, yörenin doğal kaynaklarından yararlanılarak geliştirildi. Çakırhan, kendi evinden başka yerel ustalarla birlikte, birçok ev ve otel projesini hayata geçirerek bugünkü Akyaka’nın mimari ruhunun ortaya çıkmasını sağladı. 1983 yılından bu yana Akyaka evleri aynı tarzdaki mimarileriyle yapılaşmasını sürdürüyor. Bu değerli insan 98 yaşındayken çok sevdiği, sevdalısı olduğu Akyaka’ya eserlerini bırakarak maddi yaşamından manevi dünyasına göç etti.  Onu, bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz…

 

Çakırhan’a ait mimari tarzda hiçbir bina diğerine bitişik değil. İçinde ve dışında bol olarak kullanılan ahşap bölümler zarif bir işçilikle, ahşap oymacılığıyla adeta dantel gibi işleniyor. Her ev begonvillerle sarılı, birbirinden bol çiçekli ve ağaçlı güzel bahçelere ve mutlaka Muğla bacalarına sahip.  Akyaka’da yıllardır doğal doku ve güzellikle el ele veren bu mimari tarzın asla dışına çıkılmıyor.

Akyaka ve Uluslararası “Yavaş Kentler Birliği”

Akyaka Belediyesi ve Akyaka Kent Konseyi; Akyaka’nın Uluslararası Yavaş Kentler Birliği (CittaSlow) üyeliği ile ilgili çalışmalar yapıyor. Bir de ‘Akyaka Vizyonu’ belirlemişler: ‘Doğaya saygılı, mimari yapısını koruyan, hizmet altyapısı güçlü, sürdürülebilir ve ekolojik  turizme odaklı, insanların birlik ve beraberlik içinde ortak hareket edebildiği birAkyaka’…

 İtalyanca Citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, yavaş kent anlamına geliyor. Kentlerin hangi alanlarda önemli ve özel olduklarını ortaya koyarak, bu özelliklerini korumak için strateji geliştirmeleri anlamına gelen ‘yavaş kent’, yerleşim dokusunun, renginin, müziğinin, doğasının, kültürel zenginliklerinin ve hikâyesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir dayanışma olarak gösteriliyor. Uluslararası Yavaş Kentler Birliği, nüfusu 50 binden az olan küçük kentlerin/kasabaların üyeliğe kabul edildiği bir organizasyon. Bugün dünyada çoğu Avrupa, Avustralya ve Asya ülkelerinde bulunan 129 'Yavaş Kent' var. 

Balıkçılık

Gökova Körfezinde avlanan balıklar günlük olarak Akyaka Balıkçılar Kooperatifi tarafından halka satılıyor. Günlük balık ve deniz ürünlerinin tadına Akyaka’da bulunan restauranlarda da bakabilirsiniz. Yörenin en lezzetli balığı Lâhos… Mercan, barbun, karides ve sinarit ise mevsimine göre bulunuyor. Akyaka azmağı yıl boyu 14 santigrat derecede denize dökülüyor. Bu da bölgede deniz ürünlerinin çeşitliliğini ve besin değerini arttırıyor.

Hayvan Dostu Akyaka

Akyaka Hayvan Dostları, dernek olmaktan çok bir platform konumunda. Gökova ve Akyaka’yı Sevenler Derneği çatısı altında oluşturulan ‘Sokak Hayvanları Çalışma Gurubu’ sokak hayvanları ile ilgili olumlu çalışmalar yapıyor. Sokak Hayvanları Çalışma Gurubu’nun ana amaçlarından biri, Türkiye’de Hayvan Hakları Yasası kapsamına da alınan ve tüm yerel yönetimlerden talep edilen KAY (Kısırlaştır, Aşılat ve yerine bırakarak Yaşat) uygulamasının Akyaka’da sürdürülmesini sağlamak ve takip etmek, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesiyle ilgili çalışmalar yapmak. Akyaka’daki bu proje 2001 yılından bu yana uygulanıyor.